Jak rozmieścić światło w łazience?

Oświetlenie i lampy
Beata Tyrchniewicz
Beata Tyrchniewicz
Jak rozmieścić światło w łazience?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W łazienkach zazwyczaj nie ma okien zapewniających naturalne oświetlenie, dlatego ważne jest, aby właściwie zorganizować sztuczne urządzenia, które powinny być dobre jakościowo i oświetlać równomierne.

Jakość oświetlenia zależy od prawidłowego rozmieszczenia lamp i zastosowanych mocy. Tradycyjnie stosuje się jedną główną lampę sufitową i lampy ścienne. Jednak najlepsze oświetlenie może składać się wyłącznie z reflektorów w suficie podwieszanym lub może być łączone np. centralna oprawa oświetleniowa i kilka reflektorów punktowych.

Oświetlenie w łazience powinno być przemyślane z wielką starannością. Z jednej strony nie powinno to być denerwujące, z drugiej strony powinno wystarczyć do zabiegów kosmetycznych.

Jak rozmieścić światło w łazience?

Wszystkie oprawy oświetleniowe odpowiednie do użytkowania w łazience mogą być pogrupowane według kilku kryteriów:

  • Można wybrać lampy ścienne, sufitowe, a nawet podłogowe.
  • Poprzez rodzaj projekcji nad powierzchnią mogą być otwarte i wbudowane.
  • W miejscu pracy, należy wybrać te, które są zainstalowane w pobliżu lustra, drzwi, w szafkach lub nad wanną.
  • Według typu lampy wyróżnia się: halogen, reflektor, żarówki, lampy fluorescencyjne, LED.
  • W zależności od przeznaczenia aplikacji: główna lub ogólna, robocza tzn. kierunkowa lub specjalna i dodatkowa dekoracyjna.

W rzeczywistości nie jest ważne, jaki rodzaj lampy jest używany w oprawie oświetleniowej. Znaczenie ma to, w jakim stopniu to urządzenie spełnia wymagania, które zwykle są w tak specyficznym środowisku, jak łazienka.

Rozmieszczenie urządzeń oświetleniowych

Planując swoją łazienkę oprawy oświetleniowe muszą być zamontowane tak, żeby wszystkie armatury były wyraźnie widoczne, ale w tym samym czasie, światło nie może oślepiać i tworzyć denerwujących refleksów. W idealnym przypadku oświetlenie powinno składać się z trzech poziomów:

  • Górny. Jeśli pomieszczenie jest małe, wystarczy jedno światło sufitowe pośrodku lub nad drzwiami. W przestronnych łazienkach powinno być ich kilka, optymalną opcją będą światła punktowe.
  • Obszar roboczy. Głównym obszarem roboczym w tym pomieszczeniu jest lustro, którego oświetlenie powinno być miękkie i rozproszone. Jeśli jest ono małe, po bokach można zainstalować dwa niewielki urządzenia, rozmieszczone równolegle. Pożądane jest, aby były wyposażone w elastyczne wsporniki, aby regulować strumień światła w pożądanym kierunku. Jeśli lustro jest szerokie i masywne, na jego obwodzie powinno znajdować się kilka małych lampek. Oświetlenie nad lustrem jest również do przyjęcia.
  • Dolne. Urządzenia oświetleniowe znajdują się na wysokości 40 cm od podłogi. Takie oświetlenie służy, jako element dekoracyjny. Podświetlenie cokołów, stopni lub nisz odbywa się za pomocą wielokolorowych lampek lub diod emitujących światło, co nadaje pomieszczeniu oryginalny i niepowtarzalny wygląd. Rozświetlona od spodu wanna będzie wyglądała jakby unosiła się w powietrzu.

Jakie są wymagania dotyczące opraw oświetleniowych w łazience?

Ponieważ łazienka, ze względu na swoją specyfikę, ma podwyższone poziomy wilgotności i zmian temperatury, wymagania dla używanych urządzeń elektrycznych są szczególne:

  • Lampy nie powinny być narażone na przedostanie się do nich wilgoci, a nawet rozpryskiwanej wody. Dlatego nie można używać żarówek bez ochronnych kloszy, ponieważ gdy woda uderza w gorącą żarówkę, ulega ona uszkodzeniu i powstają gorące rozpryski jej fragmentów, które mogą prowadzić do obrażeń i poparzeń.
  • Strefa kąpieli lub kabina prysznicowa powinny być wyposażone tylko w lampy niskonapięciowe do 12 V.
  • W bezpośrednim sąsiedztwie prysznica lub wanny dozwolone są tylko oprawy o odpowiedniej klasie ochrony zabezpieczone przed porażeniem prądem.
  • Każda oprawa zastosowana w łazience powinna być wyposażona w ochronny klosz a jej metalowe części muszą być zabezpieczone przed korozją.

Ważna wskazówka. Nie należy przeładowywać łazienki urządzeniami elektrycznymi. Nadmierna liczba przewodów i urządzeń oświetleniowych prędzej czy później doprowadzi do zwarcia.

Beata Tyrchniewicz
Beata Tyrchniewicz to autorka i projektantka, specjalizująca się w dziedzinie aranżacji wnętrz oraz ogrodów. Jest absolwentką architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie rozwijała swoje umiejętności i zdobywała wiedzę na temat najnowszych technik projektowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Jak wybrać idealne biuro serwisowane dla twojej firmy?
Jak wybrać idealne biuro serwisowane dla twojej firmy?
Jak wybrać komfortowe meble do sypialni i salonu – porady ekspertów
Jak wybrać komfortowe meble do sypialni i salonu – porady ekspertów
Jak dobrze dopasować kształt i wzór obrusa do wielkanocnego stołu
Jak dobrze dopasować kształt i wzór obrusa do wielkanocnego stołu
Rekomendowane
Jak wykorzystać cegłę dekoracyjną w nowoczesnym wnętrzu – praktyczne porady
/
Jak wykorzystać cegłę dekoracyjną w nowoczesnym wnętrzu – praktyczne porady
Odkryj praktyczne wskazówki dotyczące zastosowania cegieł dekoracyjnych w nowoczesnym wnętrzu. Pozwól sobie na odrobinę industrialnej elegancji!
Polecamy