Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?
Projektując swoją kuchnię zawsze najwięcej uwagi będziemy poświęcać funkcjonalnemu rozłożeniu sprzętów, doborze odpowiednich mebli, które będą ułatwiać naszą pracę i sprawiać by codzienne obowiązki wykonywane były z przyjemnością. Będziemy zastanawiać się nad funkcjami piekarnika, pojemnością zmywarki i zagospodarowaniem szafki narożnej, tak by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Ale czy tylko to jest ważne? Oczywiście, że nie. W codziennej pracy i życiu każdego mniej lub bardziej doświadczonego kucharza ogromne znaczenie ma oświetlenie. Należy zadbać o jego wybór pod względem wyglądu, bo przecież powinno stanowić dekorację kuchni, a także pod względem rodzaju i możliwości umiejscowienia.
Umieszczenie jednego dużego punktu świetlnego na środku pomieszczenia stanowić będzie oświetlenie ogólne. Oczywiście jest ono bardzo istotne gdyż oświetla całą kuchnię. Niezależnie od tego czy wchodzimy do niej w celu zaparzenia herbaty czy chcemy tylko zabrać worek ze śmieciami do wyniesienia, zawsze gdy brakuje już światła dziennego, włączymy światło ogólne umiejscowione w centrum pomieszczenia.
Wybierając oświetlenie centralne warto dobrać je tak, by rozproszone z niej światło najpierw odbijało się od sufitu a dopiero później padało na sprzęty. Zwróćmy też uwagę na rozmiar, kształt i długość lampy. Jeżeli oświetlenie będzie zbyt nisko to będzie tworzyło zbyt duży cień w czasie pracy. W kuchni, w roli oświetlenia ogólnego, dobrze sprawdzają się plafony.
To co, zawiesimy duży plastikowy żyrandol w kropki na środku pokoju i wystarczy? Na szczęście czasy takich rozwiązań są już za nami! O ile fajne może być czasem wykorzystanie ciekawych elementów w stylu retro, o tyle przede wszystkim powinniśmy skupić naszą uwagę na funkcjonalności dobieranego oświetlenia.
Kuchnia jest miejscem, w którym przede wszystkim będziemy pracować. Nawet jeżeli gotowanie sprawia nam niezwykłą przyjemność zawsze i pomimo wszystko, to musimy pamiętać że obsługa sprzętów kuchennych czy posługiwanie się nożem wymagają ostrożności, precyzji i tym samym dobrego oświetlenia
Miejsce pracy w kuchni, podobnie jak biurko ucznia, powinno być dobrze doświetlone. Nie tylko pomoże to nam zachować bezpieczeństwo, ale także ułatwi pracę. W zależności od tego jak zaprojektowana i wyposażona jest nasza kuchnia możemy znaleźć kilka propozycji na wybór oświetlenia.
Oświetlenia podszafkowe – oświetlenie montowane od spodu szafek wiszących. Mogą to być punkty z halogenami, mogą to być listwy czy taśmy ledowe. Wybór jest ogromny. Jeżeli obawiamy się że zbyt duża ilość punktów świetlnych będzie miała negatywny wpływ na wysokość naszych rachunków za prąd – zdecydujmy się na oświetlenie ledowe. Takie żarówki pobierają znacznie mniej prądu. Tego typu oświetlenie zapewni nam dobrą widoczność blatów roboczych. Pracując w kuchni nie będziemy sami sobie rzucać cienia.
A co jeśli nie mamy szafek wiszących? Oświetlenie w formie halogenowych punktów świetlnych bez problemu może zostać zamontowane w suficie. Coraz więcej jest także dostępnych lamp w formie opuszczonych nisko listew do których zamontowanych jest kilka punktów świetlnych. Jeżeli wybierzemy taką lampę również dobrze doświetlimy cały blat. Gdybyśmy chcieli zdecydować się na listwy ledowe, to te również możemy, w przypadku braku szafek wiszących, montować przy suficie.
Jeżeli kuchnia nie jest tylko miejscem przygotowania posiłków ale jest połączona także z funkcją jadalni to warto także zainwestować w oświetlenie które stworzy klimat pomieszczenia przy spożywaniu posiłków. Oświetleniem pełniącym takie funkcje mogą być fantazyjne lampy zwisające nad stołem czy proste i romantyczne kinkiety na ścianach.
Wybierając oświetlenie kierujmy się ich pięknem, spójnością z całym projektem pomieszczenia, ale przede wszystkim pamiętajmy o funkcjonalności i odpowiednim doświetleniu miejsc pracy.